Ostropest plamisty

Z Leczenie.org.pl

Ostropest plamisty to roślina znana już w starożytności, gdzie stosowano ja w schorzeniach wątroby i żółtaczce (lecznicze działanie tej rośliny już w I wieku naszej ery znał Pliniusz Starszy). Roślina pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, rośnie dziko w Europie, Ameryce Północnej, Australii oraz Azji Mniejszej. U nas uprawiana, czasem można spotkać w ogródkach jako ozdobną (dekoracyjne liście, oraz do suchych bukietów) - można też znaleźć zdziczałe okazy.

Jest to roślina jednoroczna rośnie do 1,5 m metra wysokości, wytwarza dosyć dużą rozetę liści przy ziemi, z której wyrasta sztywny rozgałęziony pęd kwiatowy. Liście z białymi plamkami (marmurkowe). Surowcem zielarskim są owoce ostropestu, które zbiera się w okresie dojrzewania.

Działenie: Ostropest, a właściwie symilaryna w nim zawarta działa przede wszystkim odtruwająco i ochraniająco na miąższ wątroby - jest to chyba najbardziej jego znane działanie. Flawonoligany działają pobudzająco i regenerująco na ten narząd. Ostropest podobno potrafi ochronić i zregenerować wątrobę nawet po bardzo silnych zatruciach (np. po zatruciu muchomorem sromotnikowym[1]), stosuje się więc po wszelakich uszkodzeniach wątroby przez czynniki zewnętrzne toksyczne np. alkohol, długotrwałe działanie silnych leków, pestycydów i innych środków chemicznych szkodliwych.

Ponadto oprócz działania pozytywnego na wątrobę ostropest stosuje się w różnych krwawieniach wewnętrznych, wyciągi zawierają flawonoidy, a w związku z tym wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Stosuje się go także przy zaburzeniach menstruacyjnych.

SKŁAD: flawonolignany zwane sylimaryną (sylibina, sylichrystyna, sylidonina), olejek lotny, flawonoidy, związki goryczkoegorycze, aminy biogenne, związki śluzowe, kwasy organiczne, garbniki, witaminy C i K, fitosterole, białka, cukry, tłuszcze z kwasem linolowym oraz sole mineralne.

Ostropest można kupić w aptekach jako składnik gotowych preparatów lub jako suszone zioło np. [tutaj].

Osobiste